Kontakt
Forside
BC mangekamp
BC mangekamp arkiv
BC resultater
BC statistik
BC aktiviteter
BC medlemmer
BC shoppen
Om Blue Circle
BC vedtægter

STATS
Online nu : 3
Besøgende i alt : 3138185
Medlemmer i alt : 38
MEDLEMS LOGIN
Brugernavn
Kodeord

BC mangekamp

Her finder du en oversigt over de næste aktiviteter der er planlagt for 2026. Efterhånden som aktiviteterne afvikles, kan du læse beretningen under BC mangekamp arkiv.

BC Medlemmer tilmelder sig kommende aktiviteter ved at logge ind på forsiden og klikke på 'Tilmeld' under aktiviteten.

Her finder du en Huskeliste og Budget for arrangører af BC Aktiviteter 2026


BC Ironman 2026 20/09/2026

BC IRONMAN 2026 

Så var det tid!  Det skulle afgøres - Var vi Mænd eller Mus?

Vi afviklede Årets 6. BC disciplin, som var en 1/37 del Ironman, hvor Alle burde kunne have været med. Desværre fald datoen sammen med VM i Halv Maraton i København, så måske derfor stillede kun 12 BC i Dragør Søbad denne dejlige solrige søndag formiddag?

Før mødetid kl. 10.00 ved Gabriel Jensen Traktørsted ude ved Dragør Søbad (hvor vi også havde BC’s første 1/10 del Ironman i 1990. Den gang vandt Henrik Merot, foran Arnt og Peter Juul) så skyerne tunge ud, men dette ændrede sig, da de rigtige BC mænd og deres cykler mødtes. Solen skinnede, ænderne snakkede og alle undskyldningerne blev fremført før Jesper Olesen gennemgik dagens arrangement.

En bane på +100 meter i Øresund var lagt fast – dog uden at være afprøvet. Skiftested fra svømning til cykler blev udpeget. Målstregen for både løb og cykler tegnet op og ruten for henholdsvis 5 km cykling og 1130 meter løb blev forklaret. Tydeligvis de kvikkeste af BC teamet, der deltog for der var ikke unødige spørgsmål.

   

Deltagerne blev delt op i to hold. Dem, der ikke deltog, skulle sikre de forskellige vigtige opgaver som igangsætning, tidtagning, opsyn med cykler og markering af vendepunkter på respektive cykelbanen og løbebanen.

Alle havde forberedt sig og udtænkt en strategi for påklædning og skifte. Nogle lidt mere hardcore end andre, der frygtede det kolde vand og trak i våddragter. Den rigtige strategi skulle vise sig at være god ide, da skiftetid på en 1/37 IronMan kan have meget stor betydning.

Første hold hoppede i vandet og begyndte at …….. løbe! Arrangørerne havde ikke afprøvet svømmebanen og dermed ikke observeret, at vanddybden ikke var meget over en meter på hele banen.

Hurtigt skifte – her slog Jæger til idet han blot hoppede i de formonterede clicksko på sin ultimative racer og startede på cykelturen. Den blev gennemført i rasende fart med bar overkrop og selv Jesper O på måtte se sig slået på sin favoritdisciplin. Jæger gav dog de andre en fair chance, idet han formåede både at løbe 50 meter længere ned nødvendigt og tabte sin kæde 100 meter før mål.

Hold to gentog turen. Her imponerede Arnt, idet han var den eneste, der svømmede indtil han så sig overhalet af "vandløberne". Til gengæld tog han revanche, da han først kom op på cyklen. Christian de Bang viste også stor klasse, da halvdelen af cyklingen skete på et fladt punkteret dæk og som den eneste cyklede på en traditionel oprejst herrecykel. Flot gået! Christian mente for øvrigt, at han var den moralske vinder, når kilo og tid blev vægtet sammen

 

Alle gennemførte IronMan. Tiderne varierede fra Jægers vindertid på 20,36 min til længste tid på 30,43 minut. Fælles for stort set alle deltagere var den fysiske reaktion på den energiudladning, som specielt cykelturen krævede. Den første halvdel foregik i direkte modvind med +10 sekundmeter. Så de fleste var tavse de første par minutter efter målstregen blev krydset og ord som "knude i maven" og "opstød af morgenmaden" blev nævnt af flere….. 

   

Afslutningsvis fik vi en sandwich og vand, mens de seje deltagere blev behørigt hyldet. Ikke mindst Jæger, som kunne hygge sig resten af søndagen med tanken om, at den gule trøje igen skulle i hans retning.

Tak til alle for deltagelse, gennemførsel, planlægning og ikke mindst dem, der var til stede for praktisk hjælp selvom de ikke deltog.

DBH
Peter Juul, Jesper P, Michael Baasch, Thomas Beyer og Jesper O 

Se billeder fra Ironman her

Resultat BC Ironman 2026

1

Henrik Jæger

20.26

2

Arnt Gustafsson

21.05

3

Henrik Merot

21.36

4

Peter Juul Ottesen

22.24

5

Jesper Olesen

22.51

6

Christian de Bang

24.46

7

Henrik Aakjær

25.24

8

Jørn Kahle

29.48

9

Søren Bruun

30.43

10

Jesper Pedersen

n/t

10

Michael Foldbjerg

n/t

10

Thomas Beyer

n/t

17

Alle Andre

 Med endnu en førsteplads, er der ingen tvivl

Henrik Jæger beholder den Gule trøje 

BC Stilling efter 6. disciplin 2026

 

Tilmeldte
Ingen tilmeldte endnu.
Log ind for at tilmelde dig.

TILBAGE


 

PRINT